Digitalne baze normativa u tiskarstvu

Nositelj kolegija Doc. dr. sc. Klaudio Pap

Vrijeme izvođenja IX. semestar, 1 + 0 + 2,    ECTS: 4 boda

Okvirni sadržaj predmeta

Implementacija baza podataka u tiskarskoj industriji s ciljevima: komunikacija ljudi i strojeva, automatske kalkulacije, ponude, skladišta, kontrola radnog tijeka proizvodnje, planiranje proizvodnje i procesa dostave. Postavljanje normativa i međusobnih relacija u svrhu ostvarivanja korištenja prednosti tehnologija relacionih baza podataka i XML tehnologije. Principi izgradnje stabilne i pouzdane relacione baze s XML sučeljem preko XML Scheme za definirani rječnik komunikacije u grafičkoj industriji. Pretvaranje raznorodnih normi u jednoznačni zapis za programske module za procesiranje proizvodnih čvorova. Korištenje relacione baze podataka za pohranu I čuvanje podataka vezanih za sve normative, relacije i transakcije koje su se dogodile u vremenu. Studiranje normiranja u XML tehnologiji. Definiranje normativa tiskarskih strojeva: vrijeme pripreme stroja prve forme i slijedećih formi, pranja stroja, izmjene istog seta ploča, formata stroja, nominalne i normirane brzine tiska. Definiranje normativa papira, ofsetnih ploča i materijala. Normiranje procesa grafičke pripreme. Normiranje strojeva i procesa grafičke dorade. Normiranje tehnoloških dodataka u lancu proizvodnje. Tipiziranje grupa grafičkih proizvoda radi bržeg pretraživanja baze.

Razvijanje općih i specifičnih kompetencija

Cilj kolegija je dati kompetentnost za samostalno digitalno normiranje svih faza u grafičkoj proizvodnji od grafičke pripreme, tiska i grafičke dorade u današnjim i budućim tehnološkim okolinama.

Oblici i provođenja nastave i način provjere znanja

Predavanja s proširenim sadržejem iz literature tiskane za studente date su na web stranicama nastavnika s katedre Računala i tiskarski slog. Provjera znanja preko seminara organiziranih preko web stranica studenata. Vježbe na računalima na simulacijskom modelu. Zadaci se ažuriraju i zadaju na web stranicama Katedre za računala i tiskarski slog.

Popis literature potrebne za studij

K. Pap, XML u standardizaciji tiskarstva, str. 135-150, Tiskarstvo 03, Zagreb, 2003., ISBN 953-199-016-6, UDK 655(082), 655.4 : 004. 738.5

K. Pap, Standardi u cjelokupnom tijeku tiskarske proizvodnje, Međunarodni simpozij "Ofsetni tisak", Zagreb, 2003., ISBN 953-197026-6-6, UDK 655.344(063)

K. Pap, Standardizacija i automatizacija grafičke proizvodnje u XML-u Tiskarstvo 03, ISBN 953-199-016-6, UDK 655(082), 655.4 : 004. 738.5, Zagreb, 2003.

Popis literature koja se preporučuje kao dopunska

Sva potrebna literatura data je u tiskanom obliku a ažurirana na starnicama Katedre za računala i tiskarski slog.

Način polaganja ispita

Ispit se provodi preko izrade zadataka na računalu te usmeni dio ispita kojim se potvrđuje apsolviranje gradiva predmeta.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta

Studenti izrađuju seminare prema individualnim zadacima. Rješenja se predaju na osobnim web stranicama studenta.